arrow

Jak wybrać łuk bloczkowy?

Jak wybrać łuk bloczkowy? Jeżeli już wybrałeś, że chciałbyś poświęcić się myślistwu i polować z łukiem nadszedł czas na wybranie odpowiedniego sprzętu. Ilość pieniędzy, jaką będziesz w stanie przeznaczyć zależy tylko od Ciebie – jedni preferują rozwiązania proste i są w stanie za ich pomocą osiągać sukcesy a inni dążą do posiadania najnowszego sprzętu myśliwskiego.

Zdecydowana jednak większość celuje gdzieś pośrodku. Zanim jednak będziesz w stanie podjąć decyzję o wyborze łuku powinieneś zaznajomić się ich budową i podstawowymi parametrami. Zaleta systemu bloczków. Łuk bloczkowy (ang. compound bow) jest najczęściej wykorzystywanym łukiem do polowań – znacznie częściej niż łuk tradycyjny czy refleksyjny.

Charakterystyczne w jego budowie są bloczki (ang. eccentric wheels, cams) zamontowane na dolnym i górnym ramieniu. Maksymalna siła naciągu potrzebna do całkowitego napięcia łuku nazywa się siłą naciągu i podaje się ją w funtach siły a oznacza symbolem „#”. Zaletą mechanizmu bloczków jest zmniejszenie siły potrzebnej do utrzymania napiętego łuku do ułamka siły potrzebnej do jego napięcia.

Wartość tą nazywa się let off i wyraża się ją w procentach siły naciągu. Wartość let off dla łuków bloczkowych wynosi od 50 do 80 procent. Pisząc bardziej obrazowo, kiedy napinasz łuk używając pełnej siły naciągu nagle opór spada do ułamka pełnej siły określanego wartością let off.

Jest to bardzo przydatne w sytuacjach, gdy mamy napięty łuk ale musimy wstrzymać się z oddaniem strzału do bardziej dogodnego momentu – na przykład, gdy zwierzyna znajdzie się w zasięgu strzału czy wyjdzie zza przeszkody. Prawo- czy leworęczny? Łuki mogą być praworęczne (ang. right hand, RH) lub leworęczne (ang.

left hand, LH). Cięciwa łuku praworęcznego naciągana jest prawą ręką, celowanie odbywa się prawym okiem podczas gdy łuk trzymany jest w lewej ręce. Dla łuku leworęcznego – konfiguracja analogicznie odwrotna. O tym, czy dla myśliwego łuk ma być prawo – czy leworęczny decyduje oko dominujące. Aby stwierdzić, które oko jest dominujące należy wziąć kartkę papieru A4, zrobić w środku kartki otwór o średnicy 1 cm.